За много хора е нормално да си легнат вечер и да се събудят чак на сутринта.
Има обаче и такива, които се събуждат многократно през нощта и се чувстват изморени на следващия ден. Учените дефинират този проблем като нарушения на ритъма сън-бодърстване (или синдром на нарушения ритъм сън-будност).
Много често хората, страдащи от този проблем, спят по-малко от 4 часа. Възможно е те да имат няколко кратки заспивания в рамките на 24 часа. В този случай съществува риск да се стигне до хронично безсъние и до сънливост през деня.
Какво е циркаден ритъм?
Напоследък все по-често се говори за циркадните ритми на организма. Най-общо казано, това е нашият „вътрешен часовник“, който ни помага да контролираме процесите на сън и бодърстване.
Доказано е, че повечето живи същества функционират по такъв 24-часов график.
Циркадните ритми са естествени, повторяеми, вътрешни процеси, които се случват в организма ни в рамките на едно денонощие (24 часа).
Те се влияят от външни фактори като светлина и тъмнина. Мозъкът получава сигнали въз основа на околната среда и активира определени хормони, променя телесната температура и регулира метаболизма, за да ни държи бодри или да ни настройва за сън.
Един от хормоните, които са пряко свързани с циркадните ритми, е мелатонинът. Той се свързва с рецепторите в мозъка, като целта му е да потисне нервната активност и да ни подготви за почивка. Поради тази причина е известен като „хормон на съня“. Мелатонинът има свойството да намалява нивата на допамина. Това е хормон, който ни помага да останем будни, поддържа работата на мозъка и влияе директно върху центровете на удоволствието.
Естествените нива на мелатонин в организма са най-високи късно през нощта и спадат с настъпването на деня и изгряването на слънцето.
Научно е доказано, че хората, които страдат от безсъние, имат ниски нива на мелатонин. Смята се, че приемането на мелатонин от добавки може да помогне за по-лесно заспиване.
Как работи нашето тяло?
Нашето тяло е сложна система, която функционира в четири биологични ритъма:
- циркадни ритми: 24-часов цикъл, който определя нашата енергичност, кога огладняваме, кога ни се доспива и т.н.
- дневни ритми: циркадният ритъм, синхронизиран с деня и нощта
- ултрадиански ритми: биологични ритми с по-кратък период и по-висока честота от циркадните ритми. Това е балансът на активност и почивка през целия ден
- инфрадианни ритми: биологични ритми, които продължават повече от 24 часа, като например менструален цикъл при жените
Какви са причините за нарушаване на ритъма сън-бодърстване?
Понякога циркадният ритъм се нарушава и тогава се появяват проблеми със съня.
Много често измененията в ритъма сън-бодърстване се появяват с напредването на годините. Възрастта обаче сама по себе си не е рисков фактор. С напредването на годините обаче се увеличават неврологичните и психичните разстройства, което от своя страна е предпоставка за разстройство на съня.
- Има и редица други фактори, които могат временно да нарушат ритъма на съня и събуждането.
Сред тях са: - Нощни смени, които променят времето за сън
- Работни смени с непостоянно работно време
- Пътуване, включващо различни часови зони
- Късно лягане и ранно ставане
- Лекарства
- Стрес
- Психично здраве
- Здравословни състояния като мозъчно увреждане, деменция, травми на главата или слепота
- Лоши навици за сън – липса на график за лягане, ядене или пиене късно вечер, използване на електронни устройства преди лягане или липса на удобно място за спане
Как да се справим с проблема?
Няма просто лечение за синдрома на нарушения ритъм сън-будност. Има обаче различни похвати и методи, с които можете да „поправите“ вътрешния си часовник.
Ето някои от тях:
- Опитайте се да си създадете ежедневна здравословна рутина – лягане в нормално време, което да ви осигури нужните часове сън
- Прекарвайте време на открито, когато навън е светло, за да повишите бодростта си
- Упражнявайте се ежедневно – обикновено се препоръчват двадесет или повече минути аеробни упражнения
- Спете в среда, която насърчава почивката, с подходящо осветление, комфортна температура и удобен матрак
- Избягвайте алкохола, кофеина и никотина преди лягане
- Изключете екраните доста преди лягане и се опитайте да се занимавате с нещо приятно, като четене на книга или медитация
- Приемайте добавки с мелатонин
- Уверете се, че нямате нужда от допълнително магнезий
- Приемайте достатъчно витамини от В комплекс – особено В1, В6 и В12
- Правете си чайове или вземайте добавки с билки, които успокояват и доказано подпомагат заспиването и добрия сън. Такива са валерианата, лайката, ментата, глогът и др.
В заключение
Пълноценната почивка и здравият сън са от изключителна важност за нашето здраве. Само така тялото ни ще може да се „презареди“ и да функционира пълноценно. Екипът на Cvetita Herbal е подготвил промоционален пакет, включващ продукти за сън и релакс, който сега имате възможност да закупите с 30% отстъпка. Повече информация за тях можете да намерите ТУК.
Използвани източници:
[1] Blume C, et al. (2019). Effects of light on human circadian rhythms, sleep and mood.
[2] ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6751071
[3] Muth CC. (2016). Sleep-wake disorders. jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2589344
[4] Zee P, et al. (2009). Circadian rhythm sleep disorder: Irregular sleep wake rhythm. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2768129/