Неведнъж сме слушали – с нарастваща досада – колко е важно да постигнем баланс между професионалния и личния си живот. Днес обаче все повече се забелязва размиването на границата между двете, ако въобще някога е съществувала.
Истината е, че по-голямата част от нашия живот преминава в работа. Следователно между живота и работата съществува функционална обвързаност. Щом работата отнема половината, че и повече от общото ни време, то не следва ли да пригодим здравословните си навици спрямо този фактор?
Нашето здраве и жизненост зависят основно от следните три неща: начин на хранене, ниво на физическа активност и набавяне на адекватно количество сън.
Хранене, физическа активност и сън – тези три елемента взаимодействат и влияят помежду си по безброй начини.
„Храненето трябва да осигурява оптимални съотношения на поеманите хранителни вещества – това се нарича “балансирано хранене”. То трябва да съответства на функционалните възможности и потребности на храносмилането – в тези случаи говорим за “адекватно хранене”. Храненето трябва да бъде съобразено с метаболитните възможности на организма и да поддържа неговата хомеостаза.
Без съмнение храненето е един от основните фактори за нормалното физическо и психическо развитие на личността. То е определящо за работоспособността, запазването на здравето и творческото дълголетие. Като регулатор на обменните процеси храненето е елемент на адаптацията на организма към околната среда и на профилактиката на много заболявания.“ [1]
Нивото на физическата активност се отразява върху множество системи в човешкия организъм. Физическата активност влияе върху опорно-двигателния апарат, кръвообращението, храносмилателната система, метаболизма, дихателната система, сърдечно-съдовата и нервната система, в т.ч. и върху имунната система. Продължителният покой на тялото, т.е. липсата на физическа активност, също има ефект върху тези системи, но разбира се, неблагоприятен.
Сънят е често пренебрегван, но съществен фактор за протичането на възстановителни процеси в тялото и мозъка. Нарушенията на съня се определят като състояния, при които е засегната способността за заспиване, нормалната продължителност на съня или неговото качество.
Сънят е важен за правилното функциониране на имунната система, като я подпомага по няколко различни начина. Сънят подкрепя имунния отговор, тъй като подпомага производството на Т-клетките (имунни клетки). T-клетките принадлежат към групата на лимфоцитите (белите кръвни клетки). Т-клетките имат качествата да се борят с вътреклетъчните патогени. Освен това сънят засилва производството на противовъзпалителни цитокини и NK-клетки. [2]
В миналото много заболявания са били лекувани посредством един прост, но ефективен метод – пълна почивка на болния до възстановяването му. Днес в много страни по света, тази практика продължава да се използва усилено, като обикновено болният приема и допълнителни имуностимуланти. Причината е във възстановителния ефект, който има сънят над човешката психика и физика. По времето, в което спим се случват няколко важни за оздравяването процеси – отпускане на мускулатурата, затопляне на тялото, почивка на мозъка, ускоряване на клетъчната регенерация и т.н…
Здравословният начин на живот е лесна задача, ако се доверим на природата. Може да разгледате нашите продукти и да се възползвате от нашите невероятни предложения в нашия уебсайт: www.cvetitaherbal.com.
Използвани източници:
[1] Доц. д-р Еникова, Р., дм, Доц. д-р Стойновска М., дм, Гл. ас. д-р Бирдарова, В., Aс. д-р Димитров, Ц. Хигиена на храненето, 1.1. Храненето като биологичен и социален процес, Плевен, Първо издание, 2014, Издателски център МУ-Плевен, ISBN: 978-954-756-156-4, c.9
[2] Besedovsky L, Lange T, Born J. Sleep and immune function. Pflugers Arch. 2012 Jan;463(1):121-37. doi: 10.1007/s00424-011-1044-0. Epub 2011 Nov 10. PMID: 22071480; PMCID: PMC3256323. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22071480/