СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВЕ

6-те най-добри витамини и минерали за подобряване състоянието на кожата

pexels photo 7615556
rss

Витамин D
Витамин D
е незаменимо хранително вещество, тъй като въздейства върху множество биологични процеси и системи. Витамин D влияе върху имунната регулация, метаболитните процеси, състоянието на кожата, нервната и мускулната система, абсорбцията на други важни микро- и макроелементи в тялото и др. Витамин D се произвежда при абсорбцията на слънчевата светлина от кожата посредством холестерола, поема от черния дроб и бъбреците и се транспортира до местата в тялото, където е необходим.




Този витамин е ключов за клетъчната диференциация и клетъчната пролиферация. Доказва се, че посредством механизмите, по който действа, витамин D е ефективен при лечение на кожни несъвършенства и заболявания, като дерматити или псориазис. [1]  
Vitamin D3 60 tabs RGB web


Витамин C
Витамин С (аскорбинова киселина) е водоразтворим витамин, жизненоважен за нашия организъм. Въпреки значителната биологична роля, която витамин C има за организма, тялото ни не го произвежда. Витамин С се локализира във високи нива в епидермиса (външния слой на кожата), както и в дермата (вътрешния слой на кожата). [2]

Допълнителният прием на витамин С може да подобри ефективността на слънцезащитните продукти, нанесени върху кожата, прилагащи се за защитаа срещи вредните слънчеви лъчи. Причината е в това, че витамин C намаляване на увреждането на клетките и подпомага процесите по клетъчната регенерация. Витамин С може да помогне и за забавяне на естествените процеси на стареене поради жизненоважната му роля в естествения синтез на колаген в организма.

Аскорбиновата киселина (витамин С) има изключително положително въздействие в предотвратяване увреждането на клетките, което обикновено е резултат от действието на свободните радикали в организма. Силните му антиоксидантни способности служат в противодействие на такива процеси и играят ролята на протектор. Посредством това, витамин C съдейства общото здравето и се отразява регенериращо на здравите ДНК клетки.

1vitc


Витамин Е
Основната роля, която има витамин E е да действа като антиоксидант, като се бори с действието на натрупания оксидативен стрес в тялото. [3] Натрупването на оксидативен стрес представлява състояние, което се дължи именно на недостиг на антиоксиданти. Ролята на антиоксидантите е да редуцират продукцията на оксиданти (свободни радикали, чиято продукция се свързва с нормалните процеси, протичащи в клетките). Натрупването на оксидативния стрес е основното, което задейства процесите на страреене и клетъчните увреждания.

Витамин Е е добре известен като „витамин за кожата“, а това се обяснява от положителното въздействие, което оказва върху състоянието на кожата. Витамин Е подпомага на процесите по съсирване на кръвта. По този начин  съдейства за бързото заздравяване на рани и белези, както и неутрализиране на раздразненията.

Неслучайно този витамин има широко приложение във фармакологията за направата на козметика за професионална грижа за кожата. Често използван компонент е и в много различни кремове за локално приложение, което може да подпомогне в справянето с някои кожни раздразнения или локални възпаления и други.

витамин K




Витамин K
Витамин K е сред витамините, които имат по-продължителнo съхранение в организма. Именно черният дроб и мастните тъкани са местата, на които витамините с мастноразтворим характер се складират. Като всеки друг витамин, без значение неговия характер, витамин К има разнообразно участие в редица органични функции. Сред множеството роли на витамин К в организма се отличават няколко изключително важни.

Витамин К е от съществено значение за състоянието на кожата и това се обяснява от качествата му в подпомагане на процесите по съсирване на кръвта. По този начин витамин К съдейства за бързото заздравяване на рани и белези. Смята се, че витамин К помага още при поява на стрии, при белези, при поява на тъмни петна и упорити кръгове под очите.

Витамин К се използва засилено във фармакологията за направата на козметика за професионална грижа за кожата. Често използван компонент е и в много различни кремове за локално приложение, което може да подпомогне в справянето с някои кожни раздразнения и възпаления, синини, подувания и други.


Цинк
Цинкът е елемент, който участва във формирането на клетъчния метаболизъм. Цинкът e минерал, който е отговорен за ензимните функции, за естественото развитие и растеж, за качественото зaздрaвявaнe нa рaнитe, за нормалното кръвocъcирвaнe, зa възстановяването на клетките и тъканите и други.


Голям процент от световното население, страда от акнеична и проблемна кожа. Част от процеса по формирането на акне е развитието на бактерии, което уязвява горния слой на кожата и активира възпалителен процес.

Проучванията сочат, че професионалните козметични продукти на основата на цинк, които са предназначени за лечение на акне, могат чувствително да съдействат в лечението. [5] Ефективни са в редуцирането на себума и блокирането на бакретиалното развитие. Себът представлява специфичен мастен секрет, който се отделя от мастните жлези. Цинкът неутрализира бактериалното действие и потиска активността на мастните жлези, което означава, че редуцира производството на себум. 

CH Zinc 80 capsules RGB





Селен
Селенът е сред жизненоважните макронутриенти за човешкия организъм. [6]Наличието на този елемент се свързва с особено важни процеси, които се случват непрекъснато в нашия организъм. Наличието на селен в кръвта е определящо по отношение на имунната функция, състоянието на сърдечно-съдовата и ендокринната система. Селенът стимулира сексуалната активност, забавя естествените процеси на стареене и активира имунитета.

Селенът е и важен елемент в клетъчната антиоксидантна защита, като демонстрира силни защитни ефекти срещу увреждания на кожата, причинени от ултравиолетово лъчение. В тази връзка, допълният прием на селен може да предпази кожата от UV-индуцирани увреждания. [7]

 

Selenium RGB

Използвани източници:
[1] Shahriari M, Kerr PE, Slade K, Grant-Kels JE. Vitamin D and the skin. Clin Dermatol. 2010 Nov-Dec;28(6):663-8. doi: 10.1016/j.clindermatol.2010.03.030. PMID: 21034990.
[2] Pullar JM, Carr AC, Vissers MCM. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients. 2017 Aug 12;9(8):866. doi: 10.3390/nu9080866. PMID: 28805671; PMCID: PMC5579659.
[3] Institute of Medicine. Dietary reference intakes for vitamin C, vitamin E, selenium, and carotenoids. Washington, D.C.: National Academies Press; 2000.
[4] Pazyar N, Houshmand G, Yaghoobi R, Hemmati AA, Zeineli Z, Ghorbanzadeh B. Wound healing effects of topical Vitamin K: A randomized controlled trial. Indian J Pharmacol. 2019 Mar-Apr;51(2):88-92. doi: 10.4103/ijp.IJP_183_18. PMID: 31142943; PMCID: PMC6533928.
[5] Bae YS, Hill ND, Bibi Y, Dreiher J, Cohen AD. Innovative uses for zinc in dermatology. Dermatol Clin. 2010 Jul;28(3):587-97. doi: 10.1016/j.det.2010.03.006. PMID: 20510767.
[6] Park K. Role of micronutrients in skin health and function. Biomol Ther (Seoul). 2015 May;23(3):207-17. doi: 10.4062/biomolther.2015.003. Epub 2015 May 1. PMID: 25995818; PMCID: PMC4428712.
[7] McKenzie RC. Selenium, ultraviolet radiation and the skin. Clin Exp Dermatol. 2000 Nov;25(8):631-6. doi: 10.1046/j.1365-2230.2000.00725.x. PMID: 11167979.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11167979/

Подобни публикации