СЪВЕТИ ЗА ЗДРАВЕ

Как нискокалоричната диета променя състава на чревния микробиом?

cvetita 4 1
rss

Начинът на хранене  е не просто важен фактор, той е фундаментален по отношение здравословното ни състояние. Когато заговорим за „начин“, то тук се има предвид количеството, качеството и регулярността на хранителния прием.



Храната да бъде Вашето лекарство и лекарството – Вашата храна.”–една от най-разпространените сентенции на Хипократ.

За същата се трупат все повече научни доказателства, особено през последното десетилетие, а едно от актуалните изследвания в тази посока доказва, че нискокалоричната диета се свързва с промени по съдържанието на чревния микробиом.

Изследването е дело на екип изследователи към Charité – Universitätsmedizin Berlin и University of California, който доказва за първи път, че нискокалоричната диета значително променя състава на чревния микробиом в човешките черва. 

В актуална публикация, изследователите съобщават, че нискокалоричната диета може да доведе до промени в количеството на специфични бактерии–по-специално C. diff (Clostridioides difficile), бактерия, чийто наличие е свързано с възпаления на дебелото, най-често предизвикани от антибиотици. Тези бактерии очевидно влияят на енергийния баланс на тялото, като оказват влияние върху усвояването на хранителните вещества от червата. [1]

„За първи път успяхме да покажем, че нискокалоричната диета води до значителни промени в състава на чревния микробиом и че тези промени оказват влияние върху енергийния баланс на гостоприемника“, споделя проф. д-р Йоахим Шпрангер, ръководител на катедрата по ендокринология и метаболитни болести към Charité – Universitätsmedizin Berlin и един от водещите автори на изследването.


За целите на изследването, екипът прави проучване в продължение на 16 седмици с участието на над 80 възрастни жени (след менопауза), чието тегло варира от леко наднормено тегло до силно затлъстяване. Участниците са разделени на две контролни групи, като едната е спазвала контролиран режим на хранене, консумирайки шейкове на обща стойност под 800 калории на ден, а другата е поддържала телесното си тегло, консумирайки обичайното количество и вид храна. Резултатите показва, че при групата, спазваща диета се наблюдава значително намаляване броя на микроорганизмите, присъстващи в червата, с което се  променя и състава на чревния микробиом.

 „Успяхме да докажем, че бактериите адаптират метаболизма си, за да абсорбират повече захарни молекули, а това ги прави неефективни за гостоприемника.“

Нискокалоричната диета силно модифицира чревния микробиом и изглежда намалява устойчивата колонизация на бактерията Clostridioides difficile.„.

С какво това е толкова важно?

През последните няколко години все повече се препотвърждава връзката между чревния микробиом и състоянието на различни системи и процеси в човешкото тяло, което се изразява в биологична обързаност с изключително значение за общото здравословно състояние:

 

  • Чревния микробиом и имунната защита
  • Чревния микробиом и развитието на на невродегенеративни заболявания
  • Чревния микробиом и развитието на респираторни заболявания
  • Чревния микробиом и здравето на мозъка

Любопитно:

Финландски лекар, получил през последните години особено голяма популярност с труда си „Смутени ли сте вие?“, казва: храненето е единственият важен фактор, разрушаващ човешкото здраве. Разбира се, има и други: пушене, пиене, тежък душевен емоционален стрес, недостиг на сън, на движение и т. н. Но никой от тях не може да упражни толкова бързо и унищожително влияние върху здравето, както неправилното хранене.“ И продължава: „Логично е тогава да се заключи, че правилното или подобреното хранене би било най-важният фактор за предпазване от заболяване или за възстановяване на влошеното здраве.“ [2]




Ние от екипа на Cvetita Herbal ви препоръчваме да опитате Probi Max.

чревния

Probi Max e висококачествен пробиотик, който дължи мощното си действие на шесте по-горе изброени бактерии – приятели на човешкия организъм – Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophiles, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium spp, Lactobacillus lactis, Lactobacillus casei. Probi Max е продукт, който съчетава многокомпонентното им действие. Именно това, превръща Probi Max в изключително ефективно средство, което ще подпомогне правилното функциониране на имунната, стомашно-чревната, отделителната и пикочо-половата система.


Приема на Probi Max:

  • балансира чревната микрофлора;
  • подкрепя състоянието на естествената чревна микрофлора и поддържа нормалната киселинност на храносмилателните сокове в стомаха;
  • съдейства синтеза на важни ензими, които са нужни за правилното усвояване на хранителните вещества и елементи от приеманата храна;
  • намалява риска от развитието на заболявания, които се причиняват от някои болестотворни агенти;
  • неутрализира действието на бактерии и паразити, които нахлуват в стомашно-чревния тракт;
  • има защитно и антипаразитно действие над пикочно-половата система;
  • подобрява храносмилането при хора с непоносимост към лактоза;
  • има възстановяващо действие над чревната микрофлора, която често се нарушава както след прием на по-леки лекарствени медикаменти, така и след прием на антибиотични препарати;
  • подобрява храносмилателните процеси и подкрепя работата на имунната система.


Използвани източници:
[1] Charité – Universitätsmedizin Berlin. „Dieting and its effect on the gut microbiome: Bacterium associated with antibiotic-induced colitis plays a role in weight control.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 23 June 2021.,www.sciencedaily.com/releases/2021/06/210623141657.htm
[2] Ковачева Л. Гладът – приятел и лекарство, c.11, 2017

чревния микробиом

Related Posts