Витамин Е е открит през 1922 година от ембрионологът Херберт Ейвънс. Ученият прави експеримент, в който установява че витамин Е (наречен тогава „витамин повишаващ репродуктивността“ или „витамин на размножаването“) подорява репродуктивните способности при гризачи.
По-късно и други изследователи спират фокуса си върху този изключителен по свойствата си елемент, доказвайки благотворносот му действие върху сърдечно-съдовата сиситема и кожата.
Витамин E представлява мастноразтворим витамин, което означава, че не се разтваря във вода, такива са и витамините А, K и D. Мастноразтворимите витамини се обработват от храносмилателната система и се усвоява с мазнините. Именно тази характеристика ги отличава с по-дългото им съхранение в организма и по-ниското им разходване в сравнение с други витамини и минерали.
Роля на витамин E в организма
Най- общо витамин Е участва в:
- процеси като клетъчната регенерация
- регулацията на веществата
- абсорбация на други микро- и макроелементи
- чернодробната работа
- кръвотворенето и кръвосъсирването
- формирането на костите и мускулните влакна
- ензимната обмяна и много други.
Подобрява състоянието на кожата
Витамин Е е добре известен като „витамин за кожата“, а това се обяснява от положителното въздействие, което оказва върху състоянието на кожата. Витамин Е подпомага на процесите по съсирване на кръвта. По този начин съдейства за бързото заздравяване на рани и белези, и неутрализира раздразненията.
Неслучайно този витамин има широко приложение във фармакологията за направата на козметика за професионална грижа за кожата. Често използван компонент е и в много различни кремове за локално приложение, което може да подпомогне в справянето с някои кожни раздразнения или локални възпаления и други.
Освен че помага на кожата да изглежда по-добре, витамин Е може да се използва като придружаваш компонент при лечението на различни състояния на кожата като поява на акне и силни остри кожни раздразнения.
Витамин Е може да е бъде от огромна полза за намаляване на увреждането на кожата от UV лъчите. Респективно UV лъчите и излагането на слънце намаляват нивата на витамин Е в кожата. Възрастта също е огромен фактор в това отношение, с напредването на възрастта нивата на витамин Е намаляват по естествен път.
Неутрализира действието на свободните радикали
Антиоксидантите са група биохимични вещества (нискомолекулни съединения), които имат огромен принос за организма, тъй като помагат в защитата от оксидативен стрес. Ролята на антиоксидантите е да редуцират продукцията на оксиданти (свободни радикали, чиято продукция се свързва с нормалните процеси протичащи в клетките).
Витамин Е представлява мощен антиоксидант, който успешно неутрализира действието на свободните радикали и забавя процесите на стареене на клетките.
Дефицит на витамин E в организма
Недостигът на витамин Е (хиповитаминоза Е) в организма често може да остане напълно незабелязан. Ако се прояви, то това ще бъде съпътствано с различни сигнали от вашето тяло, а най-често могат да бъдат:
- Мускулна слабост, крампи
- Чупливи нокти и безжизнена коса
- Раздразнена и суха кожа
- Хормонални смущения
- Нарушена работа на черния дроб
- Отпадналост
- Рецидивиращи възпаления
- Смущения в репродуктивната функция
- Понижено либидо
- Кардиологични нарушения и други
Източници на витамин Е:
- Сурови ядки и най-вече бадеми, слънчогледови семки, лешници, фъстъци, бразилско орехче
- Сушени и пресни плодове (най-вече киви, кайсии, авокадо, касис, червени боровинки, малини)
- Спанак, броколи и други зеленолистни зеленчуци
- Зехтин и някои други видове растителна мазнина
- Пшеничен зародиш, ленено семе
- Риба и някои морски дарове
- Билки – коприва, глухарче
- Нерафинирани растителни масла
Здравословният начин на живот е лесна задача, ако се доверим на природата. Може да разгледате нашите продукти и да се възползвате от нашите невероятни предложения в нашия уебсайт: https://cvetitaherbal.com