Характеристика на МАСКНЕ – изразява се с оклузивно акне с папули, пустули, кисти, комедони разположени по брадичката и симетрично по челюстта. Съвпада с повърхностите от лицето покривани от предпазната маска и често може да се сбърка с други кожни проблеми като например-фоликулит.
Какви биологични промени настъпват в резултат на дългите часове прекарани с маска?
- Повишава се влажността на епидермалната повърхност
- Засилва се производството на себум от мастните жлези
- Повишава се ph на кожата
- Повишава се температурата на кожата
- Повишава се нивото на CO2 на база на издишания въздух
- Нарушава се вентилацията на зоната
- Нарушава се епидермалната защитна функция на кожата вследствие на механично триене в зоните на контакт на маската с кожата.
Съчетанието на всички тези фактори, водещи до влажна, затворена и затоплена среда, създават благоприятни условия за образуването на кисти и комедони. А в последствие и до развитие на бактериални инфекции, изразяващи се с папули и пустули на малко по-късен етап.
Как да се предпазим от „МАСКНЕ”?
- На първо място носете доколкото е възможно и безопасно по-малко маска.
- Изберете си маска която да е добре прилепнала, но да не се впива в кожата.
- Изберете маска, с която да имате възможност да дишате нормално.
- Изберете маска от памучна материя и в светли цветове.
- Използвайте еднократни маски или перете всеки ден многократните.
Как да се грижим за кожата си?
За да съхраним здрава кожата на лицето си трябва да обърнем фокус върху: Хигиената на лицето и Дълбоката хидратация.
- Почиствайте лицето си сутрин и вечер с подходящ измивен продукт според типа ви кожа и моментното ѝ състояние. Изключително важно е да отстранявате излишното количество себум, прах и замърсявания по лицето вечер преди лягане. Докато спим настъпват мощни регенерационни процеси, с които кожата се възстановява.
- Използвайте нежни измивни продукти с ph близко до ph на кожата. Така ще запазите бариерната функция на кожата и ще предотвратите появата на зачервявания, залющвания, дразнене, сърбеж и сухота на кожата.
- Хидратирайте лицето си като подбирате продукти с лека флуидна формула, не комедогенни. С тях кожата ще се чувства комфортно, ще е добре хидратирана, омекотена, без да оставят мазен филм, който да запушва порите допълнително.
- Избирайте продукти с активни съставки насочени към хидратация и успокояване като например: хиалуронова киселина, д – пантенол, алое вера, лайка, азулен, алантоин, вит. C и Е и др.
- А когато сте изложени на студ и вятър нанесете крем за защита на кожата през зимата. Този тип защити правят лек филм върху кожата като възпрепятстват естествената загуба на влага и съхраняват нейното ниво на хидратация.
- Нанасяйте кремовете си за лице 30 мин. преди да поставите маската на лицето си. Нека кремът попие добре в кожата и да не замърсява допълнително маската.
- Не поставяйте грим под маската. Наличието на фон дьо тен, пудра, червило под маската е сред най-честите причини за бързото запушване на порите и развитието на МАСКНЕ.
Носенето на предпазна маска за дълъг период от време има своите последствия като кожни раздразнения, козметични несъвършенства и обостряне на дерматологични заболявания. Този проблем може да се появи при всички хора, но най-предразположени са хората с наличие на акне, мазна- проблемна кожа, страдащи от розацея и др. заболявания по кожата.
Здравословният начин на живот е лесна задача, ако се доверим на природата. Може да разгледате нашите продукти и да се възползвате от нашите невероятни предложения в нашия уебсайт: www.cvetitaherbal.com.
Не експериментирайте с нови агресивни продукти.
Автор: Бистра Иванова, MesoDerm