-
Трибулус Макс – Tribulus Max (100 капсули х 900 mg) 80,00лв.
-
Левзея Макс Таблетки (30/60 табл.) 45,00лв. – 65,00лв.
-
Мултивитамини Минерали Koензим Q10 - Иновит 365 (60 табl.) 65,00лв. – 130,00лв.
-
Трибулус Макс - Течен Екстракт 40,00лв. – 120,00лв.
Чия (Чиа) Ползи – За какво е полезна чията?

От Cvetita Herbal знаме, че семената от чия (чиа) представляват малки черни, ядливи семена от растението Salvia hispanica.
Счита се, че семената от чия са били основна прехрана за немалко древни племена – ацтеките, маите и други.
Наименованието на семената имат символично значение, което се свързва със „сила и енергия“. Семената от чия запазват древната си история до днес въпреки малко променена от основен хранителен продукт за много древни етнически групи до една от всепризнатите модерни суперхрани.
Чия / Чиа – Химичен Състав
Въпреки незначителния им размер, семена от чия са мощен хранителен източник. Семената от чия са богати на растителни влакнини (фибри), ценни протеини и мазнини. Чията се отличава и с солиден минерален профил, където водещ е магнезият.
Други елементи, които са част от състава й са калций, манган, фосфор, цинк и някои витамини от B групата.
Порция семена чия / чиа (28 гр) | Съдържание: |
Фибри: | 11 гр |
Протеин: | 4 гр |
Мазнини: | 9 гр (5 гр омега-3) |
Калций: | 18% от дневна необходима доза |
Манган: | 30% от дневна необходима доза |
Магнезий: | 30% от дневна необходима доза |
Фосфор: | 27% от дневна необходима доза |
Семената Чия / Чиа Съдържат Гигантски % Въглехидрати Влакна
Една проция семена от чия / чиа (унция = 28 гр) съдържа 12 гр въглехидрати. НО 11 от тези грама са фибри, които нашето тяло не усвоява.
Фибрите, нито повишават кръвната захар, нито изискват отделянето на инсулин. Въпреки че чията принадлежи към семейството на въглехидратите, нейните здравословни ефекти се различават драстично от тези на смилаемите въглехидрати като нишесте и захар.
Съдържанието на усвоими въглехидрати в семената от чия е само 1 гр / унция (28 грама), което го прави много ниско. Това превръща чията в храна с изключително ниско съдържание на въглехидрати.
Поради високото си съдържание на разтворими фибри, чия семената могат да абсорбират до 10-12 пъти повече от теглото си във вода, превръщайки се в гелообразна маса и разширявайки се във вашия стомах.
Съдържанието на фибри в чия семената достига 40%, което ги прави един от най-добрите източници на фибри в света!
Семената от Чия / Чиа Редуцират Кръвната Глюкоза
Повишените нива на кръвна захар са чест и характерен признак на нелекуван диабет втори тип (тип 2).
Продължително високите стойности на кръвна захар се асоциират с увеличен риск от множество хронични болести, включително сърдечни проблеми.
Изследвания, проведени върху животни сочат, че семената от чиа / чия могат да усъвършенстват чувствителността към инсулин и регулирането на кръвната захар, като стабилизират нивата на кръвната глюкоза след консумация на храна.
Някои изследвания при хора потвърждават това, показвайки, че консумацията на хляб, който съдържа чиа / чия семена, намалява нарастването на кръвната захар след хранене в сравнение с хляб, който не съдържа чиа / чия.
Чия Семената Съдържат (Изключително) Висок % Съдържание Протеин
Семената от чиа / чия съдържат значително количество протеини (не просто белтък).
Маса на чия семена достига приблизително 14% протеин, което е изключително високо съдържание в сравнение с повечето растителни видове, които съдържат протеини.
Освен това, семената от чия притежават много добър състав от есенциални и незаменими аминокиселини. Именно затова човешкият организъм усвоява така добре техния протеинов състав.
Протеинът от семена от чия притежава разнообразни здравословни предимства и представлява най-полезното хранително вещество за редуциране на теглото. Повишеният прием на протеини чрез семена от чия намалява апетита. Доказано е, семената от чия редуцират натрапчиви мисли за храна с близо 60% и копнежа за нощно похапване с до 50%, което буквално означава на половина!
Семената от чиа действително представляват превъзходен източник на протеини – особено за тези от нас, които консумират малко или никакви животински продукти.
Чията има Високо Съдържание на Омега-3 Мастни Киселини
Омега- 3 мастните киселини са група съставена от девет полиненаситени мастни киселини. Характерно за омега-3 са мастните киселини е, че не се синтезират самостоятелно в човешкия организъм, но в същото време са изключително важни за случването на редица процеси в организма.
Омега-3 мастните киселини имат редица предимства за организма- предпазват от възпалителни реакции, участват в излекуването на възпалението, съдействат здравето на костите и кожата и други.
Подобно на ленените семена, чия / чиа семената са чудесен източник на омега-3 мастни киселини. Всъщност семената от чиа / чия съдържат повече омега-3, отколкото много други хранителни продукти, които се отличават в това отношение.
С разликата, че омега-3 мастните киселини в семената от чия са предимно АЛК (алфа-линоленова киселина). Значението на алфа-линоленовата киселина в организма е немалко, тъй като с постъпването си в организма, тя се преработва от определени чернодробни ензими, откъдето подпомага за продукцията на други две важни омега-3 мастни киселини- ейкозапентаеновата киселина (ЕПК) и докозахексаеновата киселина (ДХК).
Чията (Чиа) е Нискокалорична Храна
Семената от чия / чиа притежават специфичен и нежен вкус, което ги прави подходящи за добавяне в разнообразие от ястия и лесна за включване в ежедневно меню.
Освен това няма нужда да бъдат допълнително смилани или да минават някаква допълнителна термична обработка. Семената могат да се консумират напълно сурови само след кратко киснене във вода, препоръчително топла, а след това могат да бъдат добавени в плодови и зеленчукови салати, пудинги, сладкиши и много други. Консумацията им в сурово състояние пък гарантира запазване на ценните вещества, които са част от химичния състав на чията (чиа).
Сред различните приложения на чията (чиа) е и поръсването върху зърнени храни и печива. Поради способността си да абсорбират както вода, така и мазнини, семената от чия / чиа могат да се използват при сгъстяването на салатни или десетни сосове и са чудесен заместител на яйцата. Добавянето на семена от чиа към дневното ви меню чувствително ще повиши хранителната стойност на всяко ястие.
Обща препоръчителна дневна доза е около 20-30 грама (т.е. 2 супени лъжици) на ден.
Семената от Чия Понижават Риска от Сърдечносъдови Заболявания
Поради високото съдържание на влакнини, белтъчини и омега-3 мастни киселини в семената от чиа / чия, те могат да понижат опасността от сърдечни болести.
Някои изследвания демонстрират, че чиа / чия семената чувствително свалят кръвното налягане при индивиди с хипертония, което представлява сериозен рисков фактор за сърдечни проблеми.
Най-общо казано, възможно е чия / чиа семената да бъдат полезни за сърдечното здраве, но вероятно няма да окажат съществен ефект, ако не бъдат съчетани с друг здравословен начин на живот и диетични промени.
Чиа (Чия) семената – Богати на Вещества за Кости
Съдържат:
- Калций (Ca)
- Фосфор (P)
- Магнезий (Mg)
- Протеини
Наличието на Калций е особено забележително! Или 18% от препоръчителния дневен прием в една унция (28 грама). Хората, които не консумират млечни продукти, могат да считат чиа / чия семената за превъзходен източник на Калций (Ca)! Въпреки това, чия / чиа семената съдържат също фитинова киселина, която редуцира усвояването на калций до известна степен.
Приемът на Чия (Чиа) Подобрява Метаболизма
Метаболизмът представлява обмяната на веществата и елементите в нашия организъм. Знаем, че неговата „скорост“ зависи от множество фактори, сред които и храненето. В това отношение е важно и препоръчително да подбираме продукти богати на фибри и ценни вещества.
Вече споменахме, че чията е източник на растителни влакнини (фибри) и други ценни елементи. Разтворимите фибри, които са част от състава й абсорбират големи количества вода и се разширяват в стомаха, което съдейства за усвояването на веществата и по-дълготрайно засищане.
Приемът на Чия (Чиа) Редуцира Продължителни Възпаления
Семената от чия (чиа) влият благополучтно при проявлението на възпалителен процес (инфекция или травма), който покачва нормалната човешка телесна температура. Зачервена и / или отекла кожа е характерен илюстративен случай.
Въпреки че възпалението съдейства на организма да се възстанови и пребори с бактерии, вируси и други заразни причинители, понякога то може да нанесе и значтиелна вреда на човешкото здраве. Това се отнася най-вече до дълготрайното възпаление, което е свързано с увеличен риск от сърдечни болести и онкологични заболявания.
Често пъти персистиращото възпаление не показва явни симптоми, но може да бъде установено посредством измерване на възпалителни маркери в кръвта.